تولدی دیگر

سیمرغ شجریان
نویسنده : بابای حسین کوچولو - ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٩
 

همایون شجریان " سیمرغ " را پرواز میدهد

                          

قطعه «سیمرغ» اثر حمید متبسم به خوانندگی همایون شجریان و اجرای ارکستر بزرگ سازهای ملی به رهبری محمدرضا درویشی در روزهای 7 تا 9 مرداد ماه در استادیوم تنیس ورزشگاه انقلاب تهران برگزار می‌شود. قطعه سیمرغ در شش قسمت داستان زال و سیمرغ را روایت خواهد کرد.

این قطعه با دیباچه‌ای برای ارکستر و گروه کر آغاز شده و دربخش دوم که «زادن زال» نام دارد؛ داستان تولد زال نقل می‌شود. در بخش‌های بعدی این قطعه که به ترتیب «سام و زال»٬ «سیمرغ و زال» و «بازگشت زال» نام دارد٬ داستان زندگی زال و رهاشدن او در البرز کوه٬ مراقبت سیمرغ از او و رشد و نمو زال نقل می‌شود تا جایی که زال جوانی برومند بدل شده و آوازه‌اش به سام نریمان می‌رسد و پدر شرمگین از رها کردن فرزند در پی یافتن او می‌شتابد و فرزند عمل نکوهیده پدر را می‌بخشد.

پنج قسمت نخست سیمرغ در مایه‌های چهارگاه٬ همایون٬ ماهور و آواز اصفهان تصنیف شده ولی در بخش پایانی قطعه٬ ارکستر به نوا تغییر کوک داده تا داستان عاشقانه «رودابه و زال» به زبان موسیقی و آواز نقل شود. پایان با شکوه قطعه سیمرغ در هم‌آوایی همایون شجریان٬ گروه کر و ارکستر قطعاً یکی از به یادماندنی‌ترین لحظات در خاطرات علاقه‌مندان به موسیقی درج خواهد شد.

این کنسرت توسط شرکت دل‌آواز برگزار می‌شود و مدیریت ارکستر به عهده بهرنگ تنکابنی است.

..............................................................................

پی نوشت ١: برای سلامتی همه ی بیماران مخصوصا شاعر عزیز کشورمون آقای احمد عزیزی که از ١۵ اسفند ٨۶ در کما به سر می برند دعا میکنیم.ناراحت

پی نوشت ٢: چرا احساس خستگی میکنم و اونطور که فکرش رو میکنم سرحال و شاداب نیستم؟؟؟؟سوال