تولدی دیگر

حاشیه ای از رو نمایی منشور کوروش کبیر
نویسنده : بابای حسین کوچولو - ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٦ شهریور ۱۳۸٩
 
آقای هتاک در این مراسم چه‌کار می‌کرد؟
مراسم رونمایی از منشور کوروش توسط رئیس جمهور که عصر یکشنبه گذشته برگزار شد، حاشیه هائی به همراه داشت که کمتر مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش «جهان»، مهمترین حاشیه این مراسم حضور فردی بود که ماهها برای چنین فرصتی لحظه شماری می‌کرد و این همایش را مناسب ترین زمان برای بازسازی چهره خود و اربابانش می‌دانست.فردی که با کت و شلوار دیپلماتیک و کروات انگلیسی‌اش از ابتدا در همایش حضور داشت و بی‌آنکه لازم باشد با خبرنگاران گفت‌وگو کند، صرفا با عکس‌هایی که از همایش گرفته شد، به مقصودش رسید و درنهایت به عنوان آخرین فرد از سالن مراسم خارج شد.

این فرد کسی نبود جز سایمون گس، سفیر انگلستان در ایران که ماه‌هاست تلاش می‌کند چهره ضد ایرانی خود را باحضور در مراسم‌های رسمی و دیدار با چهره‌های مذهبی و شخصیت‌های سیاسی بازسازی کند.


نماینده بریتانیا در ایران که به دلیل زیاده‌خواهی مسئولین این کشور و همراهی با آمریکا در سیاست‌های ضد ایرانی، مورد نفرت مردم و مسئولان و شخصیت‌های سیاسی ایران قرار گرفته است، به دنبال فرصت و شرایطی بود تا خود و کشورش را مجددا رسمیت ببخشد.

وی که مدتی  پیش به دلیل سخنان گستاخانه علیه ایران مورد غضب مسئولین و شخصیت‌های سیاسی قرار گرفته بود، در مراسم رونمائی از منشور کوروش توانست در یک مراسم رسمی در کنار بالاترین شخصیت اجرائی کشور قرار گیرد.

سایمون گس در گفت‌وگو با «بی.بی.سی» گفته بود: مهمترین مسأله این است که هزینه سرپیچی ایران از خواسته‌های جامعه بین المللی را باید بالا برد. آن وقت امیدواریم رهبران ایران به این نتیجه برسند که در ازای رسیدن به توافقی با جامعه جهانی، چه امتیازات و منافعی در انتظارشان است.

وی پس از این سخنان بارها تلاش کرد با مسئولین و شخصیت‌های سیاسی ایران دیدار کند که هر بار با پاسخ منفی مسئولین مواجه شد.

نمایندگان مجلس، رئیس بنیاد شهید، آیت الله یزدی و آیت الله خاتمی از جمله کسانی بودند که درخواست وی برای این دیدار نمایشی را رد کردند.

با این همه برنامه ریزی نادرست دولت و اطرافیان رئیس جمهور باعث شد وی پس از این سخنان گستاخانه و دست رد شخصیت‌ها و مسئولان، در کنار بالاترین شخصیت اجرائی نظام قرار گیرد و مجددا مورد توجه رسانه‌ها قرار گیرد که البته ظاهرا هم پیروز شد تا آنجا که یک مقام مسئول در انگلستان پس از پایان این مراسم با اشاره به حضور سایمون گس اظهار امیدواری کرد که روابط دو کشور نسبت به گذشته اصلاح شود.

اگر چه حضور سفیر انگلیس در این مراسم نمی‌تواند تاثیری در موضع ضد آمریکایی و ضد انگلیسی نظام داشته باشد و سفیر انگلیس و اربابانش نمی‌توانند با حضور در یک مراسم خود را رسمیت بخشند، اما مناسب بود این موج ضد انگلیسی و بی اعتنائی به سفیر هتاک ادامه می‌یافت و مسئولین دولتی  اجازه نمی‌دادند چنین فرصتی برای عکس یادگاری گرفتن با رئیس جمهور مهیا شود.

منبع : تابناک