تولدی دیگر

سلام بر عرفه که جانمان را به رایحه و خنکای نسیم نوازش می دهد
نویسنده : بابای حسین کوچولو - ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٥ آبان ۱۳۸٩
 

سرزمین عرفات جلگه ای وسیع و هموار، خشک و سوزان، بی آب و گیاه و موّاج از ماسه های نرم ساحلی است.

این سرزمین مقدس در دامنه کوه جبل الرحمه، در 24 کیلومتری جنوب شرق مکه، در فاصله بین «ثَویَه»، «عُرَنَه»، «نَمِرَه» تا ذی المجاز و به طول 12 کیلومتر و عرض 5/6 کیلومتر است.

وقوف عرفات

وقوف از ارکان حج است. حج بدون وقوف، حج نیست. همچنان که پیغمبر صلی الله علیه و آله فرمودند «الحَجُّ عَرَفه».

وقوف، درنگ و تأمل در شناخت خود و خدای متعال رسیدن به مقام تسلیم کامل در مقابل خدا و اطاعت بدون چون و چرای ذات اقدس حق، جلّ ثنائه، است.

اعمال روز عرفه

روز نهم روز عرفه و از اعیاد عظیمه است اگرچه به اسم عید نامیده نشده است . عرفه روزى است که حق تعالى بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود فرا خوانده و سفره های جُود و احسان خود را براى ایشان گسترانیده و شیطان در این روز خوار و حقیرتر و رانده‎تر و خشمناک‎ترین اوقات خواهد داشت و روایت شده که حضرت امام زین العابدین علیه السلام در روز عرفه صدای سائلی را شنید که از مردم تقاضای کمک مى‎نمود. امام به او فرمود: واى بر تو آیا در این روز از غیر خدا تقاضا مى‎کنى؟ حال آن که در این روز امید مى‎رود که بچه‎هاى در شکم هم از فضل خدا بی نصیب نمانند و سعید شوند.

براى این روز اعمالی ذکر شده است:


1- غسل که مستحب است قبل از زوال انجام شود .

2- زیارت امام حسین علیه السلام ،

که از هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد بالاتر است و احادیث، در کثرت فضیلت زیارت آن حضرت در این روز متواتر است و اگر کسى توفیق یابد که در این روز در تحت قُبّه مقدّسه آن حضرت باشد ثوابش کمتر از کسى که در عرفات است نیست.

3- بعد از نماز عصر پیش از آن که مشغول به خواندن دعاهاى عرفه شود در زیر آسمان دو رکعت نماز بجا آورد و نزد حق تعالى به گناهان خود اعتراف و اقرار کند تا به ثواب عرفات رستگار شود و گناهانش آمرزیده گردد. پس چون وقت زوال شد زیر آسمان رَوَد و نماز ظهر و عصر را با رکوع و سجود نیکو به عمل آورد و چون فارغ شود دو رکعت نماز اقامه کند. در رکعت اوّل بعد از حمد، توحید و در دوم بعد از حمد، قُل یا اَیُّهَا الْکافِروُنَ خوانده شود. و بعد از آن چهار رکعت نماز گزارد که در هر رکعت بعد از حمد، توحید پنجاه مرتبه بخواند. که این نماز، همان نماز حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام است .

اصلی ترین اعمال این روز مبارک دعا و نیایش و گریه و زاری به درگاه احدیت است؛ تاجایی که گفته اند اگر روزه این روز (که جبران گناهان است) باعث ضعف و سستی دردعا شود نباید روزه گرفت. پیغمبر خدا صلی الله علیه و آله نماز ظهر و عصر را در این روز با یک اذان و دو اقامه و به سرعت خواندندو این کار را به منظور فراغت یافتن برای دعا در این روز انجام دادند.

روز عرفه، روز اشک ها و ناله های امام حسین علیه السلام و امام سجاد علیه السلام و روز نیایش پیامبران و اولیای خداست.

روز عرفه روز لطف کامل حق به فاجر و نالایق، روز گسترش دامنه ی رحمت الهی برای نیکوکاران و شفاعت کردن نیکوکاران برای گناهکاران و روز بخشایش انسان ها در اقصی نقاط جهان است.

امام جعفرصادق علیه السلام فرمودند: «هیچ مردی از مومنان یک آبادی نیست که در عرفه وقوف کند، مگر این که خداوند همه مومنان آن آبادی را بیامرزد و هیچ مردی از مومنان خانواده ای نیست که در عرفه وقوف کند، مگر این که خداوند مومنان آن خانواده را بیامرزد».

التماس دعا