بختک چیست؟؟؟

خواب شیرین از آن دسته چیزهایی است که خیلی.ها آرزویش را دارند ولی دستشان از آن کوتاه است. از تمام بی.خوابی.ها و مشکلاتی که شبانگاهان به سراغمان می.آید بگذریم، چیزی هست که خواب را به کام انسان زهر می.کند و آن چیزی نیست جز بختک. کابوسی که تاکنون بسیاری آن را تجربه کرده.اند. شاید شما هم جزو آن دسته از افرادی باشید که بختک به سراغتان آمده است.
بختک در واقع یک نوع کابوس است. خوابی که واکنش احساسی بسیار ناخوشایندی را در فردی که خوابیده به صورت ترس یا وحشت، درد، احساس افتادن از جایی، غرق.شدگی یا مرگ ایجاد می.کند. چنین خواب.هایی می.تواند با دلایل جسمی همچون تب بالا یا عوامل روانشناختی چون ضربه.های روحی یا استرس در زندگی فرد مرتبط باشد یا ممکن است دلیل خاصی نداشته باشد. نام بختک به این دلیل روی این کابوس گذاشته شد که از گذشته افراد بر این باور بودند که عجوزه.ای زشت صورت، شب.ها بدن جسمانی خود را ترک کرده و روی سینه قربانی خود می.نشیند. فرد قربانی در چنین حالتی با احساس وحشت و در حالی که به سختی نفس می.کشد از خواب بیدار می.شود گویی چیزی سنگین روی سینه.اش سنگینی می.کند و قادر به حرکت نیست، انگار فلج شده است. این باور در بسیاری از فرهنگ.های دنیا رایج است. در کشور ما هم هنوز به این حالت سنگینی و وحشت بختک گفته می.شود.
البته تحقیقاتی که در سال.های اخیر روی این فرآیند پیچیده صورت گرفته، نشان می.دهد که این پدیده نوعی فلج خواب است که طی آن ماهیچه.های اسکلتی به طور ناپایداری از حرکت باز ایستاده و به اصطلاح فلج می.شوند و فرد در آغاز فرآیند خواب یا در حین بیدار شدن از خواب توانایی انجام حرکات اختیاری بدنش را به طور موقت از دست می.دهد. در واقع فلج خواب، نوعی اختلال خواب محسوب می.شود که حدود چند ثانیه تا چند دقیقه طول می.کشد. البته می.توان با لمس بدن فرد یا صدا زدن او، وی را از این حالت خارج کرد.

بختک با چه علائمی قابل شناسایی است؟
به طور کلی بختک یا فلج خواب دارای 2 دسته علائم است که ممکن است به تنهایی یا ترکیبی از هر دو، در فرد دیده شود. یک دسته شامل فلج اندام.هاست. این مرحله هنگام بیدار شدن از خواب یا مدت کوتاهی پیش از به خواب رفتن رخ دهد. در این حالت فلج یک بخش یا تمام اندام.ها شامل بازوها، پاها و کل بدن اتفاق می.افتد و فرد قادر به حرکت آنها نیست، نمی.تواند صحبت کند و تنها کنترل کمی در خصوص تنفس و پلک زدن خود دارد. این فلج همانند فلجی است که در هنگام دیدن رویا رخ می.دهد. به طوری که مغز برای جلوگیری از افزایش بروز هیجانات در هنگام رویا، ماهیچه.ها را از کار می.اندازد و تنها بخش.هایی از بدن طی دیدن رویا حرکت می.کند. به دنبال این فلج، فرد احساس سنگینی روی قفسه سینه خود می.کند. به طوری که نمی.تواند به درستی نفس بکشد.
دسته دوم علائم توهمی است. این مرحله شامل دیدن یا شنیدن تصاویر و صداهایی طی فلج اندام.هاست. به.گونه.ای که فرد فکر می.کند کسی کنارش ایستاده یا صدای عجیبی می.شنود. دیدن سایه افراد، تجربه خروج از بدن، احساس شناور بودن در هوا، شنیدن گام.هایی که نزدیک می.شوند هم از علائم توهم.گونه است. در این دسته معمولا توهمات شنیداری از همه شایع.تر است. افراد معمولا از شنیدن صداهای خراشیدن چیزی، خندیدن، تراشیدن، وزوز، زنگ زدن و صداهای مختلف حکایت می.کنند که بسیار واقعی به نظر می.رسند.

آیا بروز این علایم پدیده.ای خطرناک است؟
تحقیقات اخیر حاکی از آن است که بین 25 تا 30 درصد از جمعیت کلی جهان در طول عمر خود حداقل یک بار فلج خواب را تجربه کرده.اند که در این میان 95 درصد از آنها تجربه حوادث وحشتناک را در خواب داشته.اند. بنابراین پدیده شایعی محسوب می.شود. همان طور که پیش.تر هم اشاره کردیم یکی از دلایل بروز فلج خواب وراثت است. بنابراین چنانچه یکی از اعضای خانواده شما دچار این مشکل باشد، احتمال این که شما هم مبتلا به آن شوید وجود دارد. به طور معمول احتمال بروز فلج خواب در زنان 2 تا 4 برابر بیشتر از مردان است. اگر چه بسیاری از افرادی که با این مشکل مواجهند از اتفاقاتی که می.افتد آگاه نبوده و دچار وحشت می.شوند، ولی این فرآیند اصلا خطرناک نیست و در عرض چند لحظه پایان می.یابد و نیز هیچ گونه عارضه.ای جسمی را در پی نخواهد داشت. بلکه تنها باید آرامش خود را حفظ کنید و از هر گونه استرس و نگرانی بپرهیزید چون به این فرآیند دامن می.زند. فلج خواب در اکثر موارد بر اثر ناهنجاری مغزی رخ می.دهد که در آن مکانیسم.های عصبی در زمان نامناسبی شروع می.شوند. در این افراد، به جای این که خواب با امواج آهسته مغزی (آلفا) آغاز شود، به طور مستقیم وارد مرحله عمیق میشود.

/ 8 نظر / 24 بازدید
مریم

فکر نکنم دیگه بهش اعتقادی باشه....[سوال]

ملیحه

[گل]

هانیه(متولد ماه تیر)

سلام تولدتون مبارک

غزل

جالب بود مرسی[گل] فقط کاش منبع نوشته رو هم می گفتین

الهام

سلام جالب بود انقدر دقیق راجع بهش نمی دونستم خوابهاتون شیرین[لبخند]

مرهم

سلام منم چندباری این اتفاق برام افتاده ولی تا حالا بهش به این دید نگاه نکرده بودم . خوبین حال شما و خانواده و حسین کوچولو خوبه؟ من جمعه عازم مکه هستم . بدی دید حلال کنید . اگه لایق باشم دعا گویتان هستم

مریم

الآن که نظراتو خوندم نظرم عوض شد...[نیشخند]